Strona głównaKulturaKinoKsiążki o kinie indyjskim wydane w Polsce

Książki o kinie indyjskim wydane w Polsce

Czas czytania: 3 min

Nie samymi filmami fan kina indyjskiego żyje. Czasami można też poczytać książki na ich temat i dowiedzieć się więcej, poszerzyć swoje horyzonty, poznać coś nowego. Polecam to rozwiązanie każdemu, nawet osobom, które nie przepadają za czytaniem. Pytanie tylko, jakie książki na temat kina indyjskiego wydane w Polsce warto przeczytać? Odpowiedź znajdziecie w poniższym zestawieniu, które dla Was przygotowałam!

1. Bollywood dla początkujących – Krzysztof Lipka-Chudzik

Źródło: Prószyński i S-ka

To zdecydowanie mój numer jeden, jeśli chodzi o książki na temat Bollywoodu! Autor Bollywood dla początkujących, Krzysztof Lipka-Chudzik, napisał coś w stylu podręcznika, który zawiera masę przydatnych informacji o kinie Bollywood. Choć tytuł wskazuje, że jest to pozycja dla osób początkujących, jestem zdania, że nawet fan, który ogląda filmy Bollywood od kilkunastu lat, znajdzie coś dla siebie. W książce przybliżana jest nam zarówno teoria, jak i historia kinematografii z północy Indii. Dodatkowo autor rozprawia się też ze stereotypami i mitami o kinie bollywodzkim. Tytuł naprawdę warty przeczytania i to nawet kilka razy.

Czy znasz najpopularniejsze stereotypy o Bollywood w Polsce?

2. Nie tylko Bollywood – pod redakcją Grażyny Stachówny i Przemysława Piekarskiego

Źródło: Korporacja Ha!art

Nie tylko Bollywood to pierwsza książka wydana w Polsce na temat kina indyjskiego (rok wydania – 2009). Jest to publikacja zbiorcza składająca się z 21 artykułów poświęconych różnym przemysłom filmowym w Indiach. Autorzy przybliżają w nich historię oraz artystyczne i dystrybucyjne osiągnięcia kinematografii indyjskiej, a także społeczno-polityczne konteksty, czy przemiany obyczajowe i zmiany w definiowaniu kobiecości i męskości. W tomie Nie tylko Bollywood znajdziemy również artykuły omawiające twórczość wybitnych reżyserów i reżyserek takich jak Satyajit Ray, Deepa Mehta, Aparna Sen czy Mira Nair. Po prostu ponad 500 stron konkretnej wiedzy, podanej w przystępny i interesujący sposób. PS W publikacji znajduje się ponad 600 zdjęć obrazujących różnorodność kina indyjskiego.

3. Od Ramajany do Slumdoga. Filmowe adaptacje literatury indyjskiej – pod redakcją Grażyny Stachówny i Tatiany Szurlej

Źródło: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Od Ramajany do Slumdoga. Filmowe adaptacje literatury indyjskiej to podobnie, jak tom Nie tylko Bollywood, zbiór dwudziestu esejów poświęconych filmowym adaptacjom różnych utworów literackich powstałych na subkontynencie indyjskim. Jak piszą redaktorki książki, zgromadzone w tomie eseje stanowią fachowe, ale przystępne nawet dla niespecjalisty wprowadzenie w świat literatury i kina indyjskiego. I jest to prawda, bo znaleźć tu można zarówno teksty napisane przystępnym językiem, jak i bardziej zaawansowanym. Dodatkowo eseje uporządkowane są według języków, co ułatwia zdecydowanie ich wybór i czytanie. Moim zdaniem każdy fan kina indyjskiego znajdzie tu coś dla siebie i dodatkowo dowie się czegoś nowego lub uporządkuje już posiadaną wiedzę. 

4. Bollywood. Pragnienie prawdy i tęsknota za mitem – Urszula Woźniakowska

Źródło: Universitas

Bollywood. Pragnienie prawdy i tęsknota za mitem w porównaniu do pozostałych tytułów to stosunkowo krótka książka. Ma niespełna 200 stron i czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie. Po części jest to opracowanie naukowe o kinie Bollywood, ale także spis wrażeń i odczuć autorki na przykład z pobytu w Indiach, czy o obejrzanych filmach. Urszula Woźniakowska opisuje w swojej publikacji kulturową specyfikę kina indyjskiego, skupiając się w głównej mierze na teatralnych, religijnych i obyczajowych korzeniach indyjskiego filmu tradycjach, z których wyrasta to kino. Autorka omawia także funkcję, jaką filmy Bollywood pełnią w kulturze Indusów. W tych kilku rozdziałach zabiera czytelnika w podróż do wnętrza indyjskiego przemysłu filmowego i ukazuje jego bogactwo. Uważam, że osoby zainteresowane kinem Bollywood powinny sięgnąć po tę książkę, bo mogą znaleźć w niej coś interesującego dla siebie. 


Choć na polskim rynku nie posiadamy dużo książek o kinie indyjskim, bo większość z nich została wydana jeszcze za wspaniałych czasów boomu na Bollywood, to jednak te 4 tytuły są naprawdę warte uwagi. Polecam przeczytać je właśnie w tej kolejności, ale też jej nie narzucam. Uważam, że z każdej z tych książek można wynieść coś innego i przede wszystkim głębiej zapoznać się z tematem kina indyjskiego.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać powyższych książek, gorąco Was do tego zachęcam, bo naprawdę warto. I co najważniejsze, w momencie pisania tego artykułu, każda z nich nadal dostępna jest do kupienia w księgarniach, sklepach lub aukcjach internetowych.

Jak Ci się podobało?

Kliknij w wybraną ilość gwiazdek, aby zagłosować. Pomożesz nam udoskonalać nasze treści.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwsza osoba.

Natalia Modrzyńska-Marer
Natalia Modrzyńska-Marerhttps://naindyjskimekranie.pl/
Miłośniczka kina indyjskiego od 2007 roku. Autorka bloga Na indyjskim ekranie i założycielka grupy na FB Świat kina indyjskiego. Uwielbia godzinami słuchać muzyki, pić hektolitry herbaty i przede wszystkim dzielić się swoją pasją z innymi.

Zostaw komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Mogą Cię zainteresować