Strona głównaFaktyRupia indyjska - waluta Indii (aktualny kurs i kalkulator)

Rupia indyjska – waluta Indii (aktualny kurs i kalkulator)

Czas czytania: 6 min

Jaka jest waluta w Indiach?

Rupia indyjska jest oficjalną walutą Indii. Nazwa wywodzi się od sanskryckiego słowa rupyakam oznaczającego srebrną monetę. Jej trzyliterowy kod to INR, a od 2010 roku posiada symbol ₹. Jedna rupia składa się ze stu mniejszych jednostek o nazwie paisa. Za emisję waluty odpowiada Bank Rezerw Indii – RBI (Reserve Bank of India).

W tym tekście oprócz praktycznych informacji jak aktualny kurs i kalkulator walutowy, poznasz też wygląd, historię oraz ciekawostki na temat rupii.

Cena i aktualny kurs rupii indyjskiej (INR)

Sprawdź bieżące notowania waluty indyjskiej (INR) w odniesieniu do polskiego złotego (PLN). Stan aktualizowany jest na dzień dzisiejszy. Dla ułatwienia podajemy kurs dla jednej, stu i tysiąca rupii.

1 INR = Wczytywanie… PLN
100 INR = Wczytywanie… PLN
1000 INR = Wczytywanie… PLN

Kalkulator walutowy – przeliczaj rupie i złotówki

Przelicznik między walutami Polski i Indii nie zawsze jest łatwy do dokładnej konwersji w głowie, a notowania są oczywiście zmienne. Poniższy kalkulator walutowy pozwoli Ci łatwo dokonywać zamiany w obie strony według aktualnej ceny.

0 PLN

0 INR

W trakcie moich podróży po Indiach często używałem przybliżonego przelicznika, że sto rupii to zazwyczaj jakieś pięć-sześć złotych. Do małych transakcji np. na targu warzywnym, gdzie precyzja nie jest kluczowa, było to jak najbardziej wystarczające. Historyczne notowania za ostatnie lata pokazują, że zazwyczaj w takim właśnie zakresie porusza się kurs INR/PLN.

Jak wygląda waluta Indii – banknoty i monety

Banknoty w Indiach różnią się od siebie kolorami i motywami graficznymi. Po uzyskaniu niepodległości, podobiznę Jerzego VI zamieniono na godło Indii – Lwy Aśoki. Od 1996 roku z kolei na froncie każdego banknotu znajduje się podobizna Mahatmy Gandhiego

Z tyłu zaś znaleźć można zabytki architektury, przyrodę oraz osiągnięcia technologiczne Indii. Co ciekawe, na rewersie znajduje się także kwota przetłumaczona na 15 lokalnych języków.

Rupia indyjska (INR) jest aktualnie drukowana w następujących nominałach i kolorach (stan na październik 2023):

  • 10 INR – kolor brązowy
  • 20 INR – kolor zielony
  • 50 INR – kolor niebieski
  • 100 INR – kolor fioletowy
  • 200 INR – kolor żółty
  • 500 INR – kolor szary

W obrocie występują jeszcze nominały 2 INR i 5 INR (nie są już drukowane i zastąpiono je monetami) oraz 2000 INR (wszedł do użycia w 2016 roku i aktualnie wycofywany z obiegu).

Z kolei rupia indyjska w postaci monet występuję obecnie w nominałach: 50 paise oraz 1, 2, 5, 10 i 20 rupii. Tę ostatnią widziałem na żywo tylko raz i byłem mocno zdziwiony gdy sklepikarz mi ją wydał. 

Rewers banknotu 10 INR, z lewej widoczne piętnaście wersji językowych z tłumaczeniem kwoty – Wikimedia Commons

Krótka historia indyjskiej waluty

Przez wieki na subkontynencie indyjskim używano różnych form pieniądza. Najstarsze monety, datowane na VI w. p.n.e., bito ze srebra i miedzi. Wraz z nadejściem dynastii Guptów pojawiły się monety złote. Z kolei w XVI wieku sułtan Szer Szah Suri wprowadził srebrną monetę rupiya jako jednolitą walutę na podbitych przez siebie ziemiach północnych Indii.

Kluczowe momenty w dalszej historii indyjskiej waluty:

  • Brytyjczycy kontynuowali użycie srebrnej rupii i ustanowili ją oficjalnie w 1835 roku,
  • w czasach kolonialnych była ściśle powiązana kursem z brytyjskim funtem,
  • po uzyskaniu niepodległości w 1947 roku została powiązana z dolarem amerykańskim,
  • od 1993 roku przestała być na sztywno związana z innymi walutami i od tego czasu jej kurs ustalany jest przez uwarunkowania rynkowe.

Gotówka, karta, bank czy kantor – co każdy turysta powinien wiedzieć

Jako turysta odwiedzający Indie na swoje wymarzone wakacje masz kilka sposobów na płatności i zdobycie lokalnej waluty będąc już na miejscu.

Bankomaty: Preferowany przeze mnie sposób. Wypłacam od razu na lotnisku większą kwotę – zazwyczaj banki naliczają prowizję od każdej transakcji. Bankomaty są powszechnie dostępne w popularnych ośrodkach turystycznych i miastach Indii. Nie wszystkie jednak akceptują zagraniczne karty debetowe oraz kredytowe (Visa, Mastercard). Ja najczęściej korzystam ze sprawdzonych banków: SBI, HDFC oraz ICCI. Jadąc do małych miejscowości i wiosek, upewnij się, że masz ze sobą zapas gotówki – może tam nie być bankomatu, albo akurat nie zadziała z Twoją kartą.

Wymiana waluty: Na lotnisku z pewnością zauważysz dostępne kantory. Jeśli zależy Ci na bardziej konkurencyjnym przeliczniku, możesz spróbować wymiany w kantorach w miastach lub w bankach.

Płatności bezgotówkowe: W wielu restauracjach, hotelach i sklepach bez problemu można zapłacić kartą kredytową lub debetową. Nie zdziw się też widząc mieszkańców płacących za pomocą aplikacji mobilnych i elektronicznych portfeli (PayTM, PhonePe), nawet za prozaiczne zakupy u ulicznych sprzedawców.  

Płatności online: Wybieram ten sposób kupując bilety na samolot, pociąg lub autobus, a także rezerwując noclegi. Generalnie akceptowane są zagraniczne karty Visa i Mastercard, choć dla biletów autobusowych musiałem wypróbować pięć różnych serwisów, by znaleźć ten działający.

Podsumowując, najlepiej jest mieć przy sobie zarówno gotówkę jak i kartę (karty), aby cieszyć się podróżą bez zbędnych komplikacji. Warto też rozważyć kartę walutową typu Revolut. Pamiętaj też, by zawsze zachowywać ostrożność i dbać o bezpieczeństwo swoich funduszy.

Jaką walutę zabrać do Indii?

Jeśli decydujesz się na zabranie gotówki z Polski, to masz dwie główne możliwości:

  • dolar lub euro (łatwo dokonać wymiany) – obowiązuje Cię limit 5 000 $, a jeśli chcesz wwieźć więcej, to należy wypełnić formularz CDF (Currency Declaration Form) i przedstawić go celnikom,
  • rupia – jedne źródła mówią o zakazie importu indyjskiej waluty przez turystów, inne z kolei o limicie 25 000 INR.

Zakaz ten wydaje się jednak trochę martwym przepisem, który i tak ciężko byłoby egzekwować. Nikt przecież nie sprawdza na lotnisku portfela, kieszeni i zakamarków bagażu w poszukiwaniu rupii.

Jeśli więc już bardzo chcesz je zabrać, to staraj się chociaż nie przesadzać z kwotą. Ja zazwyczaj po prostu wypłacam gotówkę w bankomacie już będąc w Indiach.

Gdzie w Polsce kupić rupie?

Tak naprawdę jedyną opcją na zakup rupii w Polsce są kantory. Te w największych miastach mogą mieć je w swojej ofercie, ale w tych mniejszych będzie to problematyczne. Najlepiej telefonicznie dowiedzieć się o taką możliwość, a także o aktualny kurs dla konkretnej kwoty.

Może się też okazać, że mniejszy kantor zorganizuje dla Ciebie walutę na zamówienie, jednak przy niedużych kwotach będzie to utrudnione.

Z kolei przy powrocie z Indii, najlepiej wydać całość pieniędzy na miejscu, żeby nie biegać w Polsce za wymianą na złotówki.

Jaka kwota jest mi potrzebna na podróż?

To zależy. Najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań dotyczących Twojej podróży do Indii:

  • czy wybierasz się tam z biurem podróży? (noclegi i transport mogą być już w cenie)
  • czy zamierzasz delektować się daniami w drogich restauracjach?
  • to krótka wycieczka, a może raczej włóczęga z plecakiem przez trzy miesiące?

To wszystko będzie mieć oczywiście wpływ na Twoje wydatki. Dla ułatwienia przedstawiam przybliżone szacunki dziennego budżetu na 2024 rok:

  • poniżej 1500 INR: przemieszczasz się lokalnymi autobusami i pociągami w niskiej klasie, nocujesz głównie w hostelach, jadasz w tanich miejscach,
  • 1500 – 3500 INR: wybierasz średniej klasy hotele i restauracje oraz komfortowe środki transportu,
  • powyżej 3500 INR: jeszcze wyższy standard – w Indiach bez problemu znajdziesz bardziej ekskluzywne miejsca, które sprostają Twoim oczekiwaniom.

I na koniec pamiętaj, że w Indiach da się płacić kartą i da się wybierać pieniądze z bankomatu – szczególnie w dużych miastach i popularnych turystycznie miejscach. Nie ma więc potrzeby przywożenia z Polski pieniędzy na cały wyjazd. 

E-rupia i inne ciekawostki

Na deser przygotowałem kilka interesujących faktów i ciekawostek związanych z walutą Indii:

  • Papier na banknoty w Indiach wytwarzany jest w 100% z bawełny.
  • Najwyższy nominał w historii wynosił 10 000 INR – wycofano go z obiegu w 1978 roku.
  • Symbol rupii ₹ jest stosunkowo młody, bo pojawił się dopiero w 2010 roku. Wyłoniono go w narodowym konkursie, który wygrał Udaya Kumar otrzymując dodatkowo nagrodę 250 000 INR.
  • W 2016 roku rząd Indii nagle wycofał z obiegu banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii. Celem była walka z fałszerstwem i przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Spowodowało to ogromny chaos w kraju, brak gotówki oraz długie kolejki do banków.
  • Na awersie monet, tuż pod rokiem wybicia, znajduje się mały symbol. Oznacza on w której z mennic zostały wybite: gwiazdka – Hajdarabad, kropka – Delhi (Noida), diament – Mumbaj, brak symbolu – Kalkuta.
  • W grudniu 2022 roku Indie (jako jedne z pierwszych na świecie) wprowadziły e-rupię, cyfrową wersję waluty opartą o technologię blockchain. Ma to obniżyć koszty związane z zarządzaniem obiegiem gotówki oraz unowocześnić system finansowy – aktualnie trwa program pilotażowy.

Rupia indyjska jest nie tylko środkiem płatniczym, ale także nośnikiem bogatej historii i kultury tego kraju. Mam nadzieję, że informacje z tego artykułu zachęcą Cię do wnikliwego oglądania banknotów i monet podczas Twoich wypraw do Indii.

Jak Ci się podobało?

Kliknij w wybraną ilość gwiazdek, aby zagłosować. Pomożesz nam udoskonalać nasze treści.

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 16

Brak głosów. Oceń jako pierwsza osoba.

Michał Adamczak
Michał Adamczakhttps://oindiach.pl
Pomysłodawca i twórca portalu O Indiach. Podróżnik zakochany w Indiach od 2015 roku. Fascynuje go kulturowa różnorodność oraz filozofia wschodu. Uwielbia długie trasy pociągami przez subkontynent. Nie potrafi żyć bez górskich wędrówek i biegowych ultramaratonów.

2 Komentarze

  1. Hej cześć, jestem również miłośniczką Indii, które pierwszy raz odwiedziłam w 2013 roku i to wywróciło mój świat do góry nogami… A może właśnie wtedy w końcu wszystko wróciło na swoje miejsce…. 🙂
    Uważam, że bardzo przydatny artykuł, a nawet dla mnie znalazło się w nim parę nowych informacji.
    Serdecznie pozdrawiam z Indii !

Zostaw komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Mogą Cię zainteresować