Strona głównaKulturaZwyczajeMój niezwykły naszyjnik - mangalsutra

Mój niezwykły naszyjnik – mangalsutra

Czas czytania: 4 min

Podczas moich wizyt w Polsce wiele osób zadawało pytania o mój bardzo „niezwykły naszyjnik”. Jest nim mangalsutra i rzeczywiście wygląda dość nietypowo w porównaniu z zachodnią biżuterią. Warto zaznaczyć już na samym początku, że mangalsutra jest jednym z wielu symboli hinduskiego małżeństwa.

Kulturowe znaczenie mangalsutry

W tradycji i kulturze hinduskiej zamężna kobieta powinna nosić pięć znaków stanu cywilnego: mangalsutra, pierścienie na palcach, kumkum, bransoletki i kolczyk w nosie (obecnie nie jest to przestrzegane).

Z tych pięciu symboli najważniejsza jest właśnie mangalsutra. Słowo „mangal” oznacza święte, a „sutra” oznacza nić – dlatego mangalsutra to „święta nić”. Tak jak w Polsce obrączki wymieniane są na znak miłości, tak w kulturze hinduskiej mangalsutra jest uważana za taki znak, który przyszły mąż zawiązuje na szyi panny młodej w dniu ślubu.

Archiwum prywatne autorki

Podczas ceremoni kapłan wypowiada następujące mantry w imieniu pana młodego w sanskrycie: „Mangalyam thanthunanena mama jeevana hetuna / Kante badhnami shubage thwam jeeva sarada satam”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Ta święta nić jest odpowiedzialna za pomyślność mojego życia. Zawiązuję Ci tę nitkę na szyi z nadzieją, że przeżyjesz ze mną sto długich lat”.

Tradycyjnie mangalsutra powinna być zawiązana na trzy węzły, z których każdy ma szczególne znaczenie. Pierwszy węzeł symbolizuje posłuszeństwo mężowi, drugi węzeł oznacza oddanie i szacunek dla rodziny męża, trzeci zaś reprezentuje szacunek dla Boga.

Czarne koraliki w mangalsutrze

Żona według tradycji będzie nosić ten święty naszyjnik do końca życia. Uważa się, że czarne koraliki chronią młodą parę przed złym okiem. Jeśli kobieta zostaje wdową, to oczekuje się od niej, że całkowicie zaprzestanie noszenia mangalsutry, albo usunie te czarne koraliki, by móc nadal ją nosić.

Święta nić jest niekompletna bez tych czarnych koralików. Koraliki symbolizują więź między Panem Śiwą, a jego żoną Parwati. Uważa się, że złoto w mangalsutrze symbolizuje Boginię Parwati, a czarne koraliki symbolizują Pana Śiwę. Koraliki zwykle wykonane są ze szkła określanego jako kala pota.

Różne rodzaje mangalsutry

Flickr – Parekh Cards

Wiele indyjskich stanów ma własną wersję tego niezwykłego naszyjnika. Uważa się, że koncepcja noszenia mangalsutry rozpoczęła się w południowych Indiach, gdzie nazywa się ją thaaley, thaali lub mangalyam. Wygląd managalsutry w tej części kraju zależy od kasty rodziny. W większości przypadków thaali reprezentuje bóstwo rodzinne. Zwykle jest wykuty ze złota. W przeszłosci zaś managalsutra była zwyczajną żółtą nicią posmarowaną pastą z kurkumy, którą zawiązywano na trzy supły wokół szyi panny młodej.

W północnych stanach kraju mangalsutra to zwykle czarny łańcuszek z koralików ze złotym wisiorkiem zwanym tanmaniya.  Niektóre regiony Indii w ogóle nie mają tradycji mangalsutry. W Bengalu na przykład panna młoda zamiast naszyjnika nosi bransoletki Shakha Paula na każdej ręce.

Warto zazanaczyć, że społeczności, które przestrzegają rytuału mangalsutry, są bardzo przesądne. Utrata lub uszkodzenie mangalsutry jest uważane za złą wróżbę dla życia małżeńskiego.

Symbolika mangalsutry

Flickr – Parekh Cards

W Indiach nadal w wielu rodzinach pozycja kobiety zależna jest od pozycji męża i jego dobrego imienia. Małżeństwo oraz szczęśliwe życie małżeńskie jest ważnym osiągnięciem. Kobieta zrobi wiele, aby zabezpieczyć to szczęście przed złymi intencjami i negatywną energią. Według tradycji, noszenie mangalsutry przez kobietę ma uchronić jej męża przed wszelkimi wypadkami lub innymi nieszczęściami. Pokłada sie zatem dużo wiary w moc czarnych koralików mangalsutry, jeśli chodzi o pomyślność małżeństwa i jego długowieczność.

Wikimedia Commons

Mangalsutry zazwyczaj składają się z dwóch równoległych nitek z czarnymi i złotymi koralikami zakończonymi wisiorkiem, który tradycyjnie może składać się z jednej lub dwóch złotych tzw. miseczek. Każdy element mangalsutry ma szczególne znaczenie w kulturze hinduskiej. Dwie nici symbolizują energie Śiwy i Śakti. Tradycyjne wzory mangalsutry obejmują dziewięć czarnych koralików przeplatanych dziewięcioma złotymi koralikami.

Te dziewięć czarnych koralików reprezentuje dziewięć form Pierwotnej Energii czyli Adishakti. Czarne koraliki mają za zadanie przyciągnąć wszystkie negatywne energie skierowane w stronę nowożeńców. Adishakti pochłania te negatywne wibracje i pomaga rozproszyć je z ciała kobiety. W ten oto sposób mangalsutra zapewnia ochronę przed złem. Czarne koraliki zawierają moce ziemi i elementów wody, podczas gdy złote koraliki zawierają energie elementów ognia i powietrza. Dzięki połączeniu wszystkich czterech energii żywiołów i ich absolutnych mocy promieniujących falami, wypierają one dominujące wibracje negatywnej energii. Stąd kobieta nosząca mangalsutrę poprzez cztery żywioły ma moc wypędzenia wszystkich negatywnych wibracji skierowanych na jej życie małżeńskie.

Jak zmieniała się mangalsutra ?

YouTube video

Na przestrzeni lat mangalsutra przeobraziła się z tradycyjnej i obowiązkowej ozdoby przeznaczonej dla hinduskich zamężnych kobiet w modny naszyjnik. Obecnie użycie diamentów jest bardzo modne i większość panien młodych woli je od wisiorków z czystego złota. Diamentowa mangalsutra często zamiast motywów liści lub kwiatów zawiera wzory geometryczne lub litery alfabetu. Długość łańcuszka również uległa zmianie, obecnie preferowane są te krótsze.

Współczesne indyjskie kobiety znajdują nowe sposoby na włączenie mangalsutry do swoich nowoczesnych strojów, wybierając bardziej eleganckie wzory. Coraz częściej spotyka sie również mangalsutry w formie bransoletki. Ten trend zapoczątkowały  celebrytki Shilpa Shetty oraz Sonam Kapoor.

Moja mangalsutra

Archiwum prywatne autorki

Moja mangalsutra to typowy łańcuszek z czarnych koralików z diamentowym wisiorkiem.  Lubię ten niezwykły naszyjnik, ale przyznam sie, że nie noszę go codziennie. Zakładam go podczas ważnych swiąt i rodzinnych uroczystości.

A jak Wam podoba się ten rodzaj biżuterii i co sądzicie o jego symbolice? A może macie swoją mangalsutrę? Czy nosicie ją na co dzień? Czekam na wasze komentarze!

Jak Ci się podobało?

Kliknij w wybraną ilość gwiazdek, aby zagłosować. Pomożesz nam udoskonalać nasze treści.

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 16

Brak głosów. Oceń jako pierwsza osoba.

Joanna Yadav
Joanna Yadav
W 2016 roku Indie stały się jej domem i drugą ojczyzną. Wraz z mężem Hindusem i kilkuletnim synkiem mieszka obcenie w Gurgaon. Indie kocha za rożnorodność, kolory, zapachy przypraw, śpiewy w świątyniach i przepiękne krajobrazy. Życie w Indiach nieustannie testuje jej cierpliwość, ale też uczy wiele o samej sobie.

Zostaw komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Mogą Cię zainteresować