Strona głównaKulturaZwyczajeHenna, czyli magia lawsonii inermis

Henna, czyli magia lawsonii inermis

Czas czytania: 3 min

Indie to feeria kolorów, a jednym z nich jest rdzawo brązowy odcień mehendi, czyli hennowych wzorów. Bogate zdobienia na skórze Indusek to nieodłączny element tradycji. Mehendi towarzyszy ślubom, ale i kobiecym spotkaniom czy świętom takim jak Karva Chauth. Wzory wykonuje się zwykle celofanowymi rożkami wypełnionymi hennową pastą, czyli sproszkowaną henną zmieszaną z wodą lub sokiem cytrynowym, cukrem i olejkiem eterycznym.

Lawsonia inermis – wyjątkowa roślina

Lawsonia inermis towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Nie jest do końca pewne, kiedy zaczęto używać jej w Indiach. Początkowo zioło było stosowane w medycynie w celu zbijania gorączki, leczenia ran czy ochrony przeciwsłonecznej. Henną farbowano też włosy oraz zdobiono paznokcie. Współczesne gęste i skomplikowane wzory mehendi pojawiły się około stu lat temu.

Archiwum prywatne autorki

Hennowy proszek to zmielone liście rośliny lawsonia inermis. Rośnie ona w ciepłym klimacie. Idealnym jest więc taki, który występuje w Indiach. Z krzewów lawsonii zbiera się liście, które następnie mieli się na proszek. Im więcej razy jest on przesiany, tym dana henna jest lepszej jakości. Do malowania na skórze henna powinna być przesiana minimum trzy razy, ale standardem jest nawet pięciokrotne przesianie. Takie zioło posiada jakość Body Art Quality (BAQ). Dzięki temu, że proszek ma postać drobnego pyłu, dużo łatwiej maluje się wymieszaną z niego pastą czy też nakłada taką pastę na włosy.

Dlaczego henna barwi skórę

Archiwum prywatne autorki

Henna barwi skórę, włosy i paznokcie dzięki zawartości lawsonu. Im jest go więcej, tym mocniejsze zabarwienie. Zioła jakości BAQ mają go najwięcej. Aby henna zaczęła barwić, trzeba wymieszać ją z wodą albo sokiem i odstawić. Dochodzi wtedy do reakcji chemicznej, która uwalnia barwnik lawsonu. Pasta zaczyna barwić włosy czy też skórę łącząc się z kreatyną. Ten kolor utlenia się jeszcze przez następne 2 dni, dlatego należy w tym czasie unikać wody.

Henna jest trwałą farbą do włosów, natomiast trwałość zabarwienia skóry zależy od ścierania się naskórka. Zwykle mehendi utrzymuje się do dwóch tygodni w zależności od pielęgnacji.

Warto podkreślić, że henna nie da czarnego koloru.  Na włosach henna jest jakby filtrem – odcień zależy od początkowego koloru, a lawsonia go zarudza. Na skórze natomiast henna jest tuż po zdrapaniu pasty pomarańczowa, a potem ciemnieje do brązu.

Czy henna przynosi szczęście?

Archiwum prywatne autorki

Zdobienie henną wiąże się z życzeniem szczęścia i pomyślności. W skomplikowanych wzorach, które maluje się dla panny młodej przez nawet kilkanaście godzin występują często określone symbole. Można wyróżnić tu choćby pawia, który symbolizuje piękno. Inny popularny motyw to kształt łezki zwany paisley – przekazuje on życzenie płodności. Niezwykle często spotyka się też liście – symbol życia i witalności.

Niekiedy w ślubnych zdobieniach znajdziemy też sylwetki hinduistycznych bóstw. Często panny młode proszą też hennistkę bądź hennistę o umieszczenie elementów, które kojarzą się z ich relacją z przyszłym mężem, np. symbolu miejsca, gdzie się poznali czy ich wspólnych pasji. Kolejny element, który często występuje w ślubnym mehendi to ukryte imię małżonka. Mówi się, że im mehendi ciemniejsze, tym mocniejsza będzie relacja między małżonkami.

Czy henna naprawdę przynosi więc szczęście? Myślę, że warto przekonać się o tym samemu!

Jak Ci się podobało?

Kliknij w wybraną ilość gwiazdek, aby zagłosować. Pomożesz nam udoskonalać nasze treści.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwsza osoba.

Ilona Dembowska
Ilona Dembowskahttps://henna.com.pl/
Hennistka od 2014 roku. Mehendi i henna to jej żywioł - maluje nią na ciele i farbuje włosy. Na co dzień prawniczka. Niepoprawna kociara i fanka podróży.

Zostaw komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Mogą Cię zainteresować