Strona głównaPodróżeSafari w Indiach: 8 najciekawszych parków narodowych

Safari w Indiach: 8 najciekawszych parków narodowych

Czas czytania: 8 min

Safari w Indiach to niezwykłe doświadczenie, które przenosi nas do świata dzikiej przyrody. Choć Indie kojarzą się głównie z barwną kulturą i historią, to kryją w sobie także wyjątkowe skarby natury – indyjskie parki narodowe, będące domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin.

Odwiedzając Indie warto zaplanować swoją wycieczkę tak, by zajrzeć do jednego z nich. Będzie to przeżycie pełne wrażeń nie tylko dla miłośników fauny i flory. W końcu nie tak często mamy szansę spotkać majestatycznego słonia, nosorożca, a nawet tygrysa bengalskiego w ich naturalnym środowisku.

Zapraszam na wycieczkę po 8 najciekawszych parkach narodowych Indii, w których można wybrać się na niezapomniane safari. Zanim jednak tam wyruszymy, kilka porad na temat samych przygotowań.

Jak przygotować się na safari w Indiach?

Przewodnik i kierowca na safari w Indiach siedzący w jeepie i obserwujący otoczenie, ubrany w kapelusz i maskę na twarzy.
Safari jeepem w indyjskim parku narodowym

Planując tę ekscytującą przygodę warto poznać kilka ważnych wskazówek. Szczególnie jeśli jest to pierwsze safari w życiu.

Oto kilka z nich:

  • szanuj dziką przyrodę – jesteś tam gościem, zachowuj się cicho i staraj się nie zakłócać spokoju zwierząt, obserwuj z dystansu,
  • postępuj zgodnie z regulaminem parku – jest on stworzony z myślą o Twoim bezpieczeństwie,
  • dopasuj termin wizyty – najlepszy czas to pora sucha, czyli listopad-maj, kiedy to zwierzęta gromadzą się przy wodopojach, w trakcie monsunu wiele parków jest zamkniętych,
  • rezerwuj z wyprzedzeniem – zarówno nocleg w pobliżu parku jak i samo safari,
  • wybierz odpowiedni park narodowy – w zależności od regionu jaki odwiedzasz w Indiach oraz zwierząt, które masz nadzieję zobaczyć,
  • pomyśl o zdjęciach – jeśli kochasz fotografować, to bez dobrego zoomu się nie obejdzie,
  • dobierz swój strój – najlepiej załóż wygodne ubrania w neutralnych kolorach.

Znając już te zasady, jesteśmy gotowi na wycieczkę po najciekawszych indyjskich parkach narodowych. Ruszamy!

1. Park Narodowy Kaziranga

Safari w indyjskim Parku Narodowym Kaziranga, z nosorożcem indyjskim na pierwszym planie i turystami obserwującymi z jeepa.
Nosorożec indyjski w Parku Narodowym Kaziranga – Wikimedia Commons, Anuwar ali hazarika, CC BY-SA 4.0

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Kaziranga położony jest w północno-wschodnich Indiach w stanie Assam około 200 kilometrów od miasta Guwahati. Zajmuje powierzchnię 1090 km².

Opis: Został założony w 1974 roku, a wcześniej występował jako obszar chroniony. Żyje tu około 70% światowej populacji nosorożców indyjskich i miłośnicy przyrody odwiedzają go głównie z myślą o nich. Spotkać można również bawoły, słonie, jelenie, tygrysy bengalskie, lamparty i różnorodne gatunki ptaków.

Obszar ten jest bogatym ekosystemem terenów trawiastych, mokradeł i lasów, a sam park leży blisko indyjskiej rzeki Brahmaputry, przez co zdarzają się na jego terenie podtopienia. W 1985 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodatkowe informacje: Dobrą bazą noclegową jest miasteczko Kohora. W parku skorzystać można z dwóch opcji, wycieczki jeepem w ciągu dnia, lub safari na grzbiecie słonia o wschodzie słońca.

2. Park Narodowy Jima Corbetta

Dorosły słoń indyjski z małym słoniem na ścieżce w parku narodowym Jim Corbett w trakcie safari, otoczony zieloną roślinnością.
Słonie indyjskie w Parku Narodowym Jima Corbetta

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Jima Corbetta znajduje się w północnych Indiach w stanie Uttarakhand, około 220 km od Nowego Delhi. Rozciąga się w dolinie rzeki Ramganga, a jego powierzchnia to 1318 km².

Opis: Został utworzony w 1936 roku i zmieniał nazwę trzykrotnie. Obecną nadano na cześć brytyjskiego myśliwego i przyrodnika Jima Corbetta. Jest to pierwszy i najstarszy park narodowy w Indiach. Odwiedza go sporo turystów, w sezonie 2022-2023 było to 365 tysięcy osób.

Park znany jest także jako miejsce, gdzie rozpoczął się projekt Tiger – program ochrony tygrysów bengalskich. Jest ich tam obecnie około 275 osobników. Można w nim także zobaczyć m.in. lamparty, słonie, jelenie, hieny pręgowane, dziki i ponad 500 gatunków ptaków.

Dodatkowe informacje: Główną bazą wypadową jest miasto Ramnagar. Można również zanocować wewnątrz samego parku w tzw. Forest Rest House. Corbett oferuje dwie opcje safari: jeep oraz minibus (canter).

3. Park Narodowy Ranthambore

Leśna ścieżka na safari w parku narodowym Ranthambore w Indiach z drzewami o wielobarwnej kolorystyce liści.
Przyroda na ścieżkach wewnątrz Parku Narodowego Ranthambore

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Ranthambore leży w stanie Radżastan, około 170 km od miasta Dźajpur. Zajmuje teren blisko 1334 km².

Opis: Park został założony w 1980 roku. Jest znany jako jedno z lepszych miejsc obserwacji tygrysów bengalskich w Indiach. Oprócz nich występują lamparty, hieny, karakale, jelenie, antylopy, langury i makaki. Nie spotkamy tam natomiast słoni indyjskich.

Krajobraz to pagórki, lasy, gęste zarośla oraz jeziora. Najsłynniejszym z nich jest Padam Talao, w pobliżu którego znajduje się fort Ranthambore z X wieku stanowiący ciekawą atrakcję wewnątrz samego parku.

Dodatkowe informacje: Swoją przygodę najlepiej rozpocząć z miasteczka Sawai Madhopur. W parku można skorzystać z safari jeepem lub minibusem.

4. Park Narodowy Bandhavgarh

Tygrys bengalski leżący na trawie w parku narodowym Bandhavgarh w Indiach w trakcie safari.
Tygrys bengalski w Parku Narodowym Bandhavgarh

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Bandhavgarh położony jest w centralnych Indiach, w stanie Madhya Pradesh. Jego spora powierzchnia to 1536 km².

Opis: Park został utworzony w 1968 roku. Posiada on duże zagęszczenie występowania tygrysów bengalskich. Dodatkowo spotkać można między innymi lamparty, jelenie, wargacze, słonie, dziki, szakale, langury oraz mnogość gatunków ptaków.

Na terenie parku znajdują się wzgórza porośnięte lasami, a także otwarte łąki. W jego centrum stoją ruiny twierdzy Bandhavgarh.

Dodatkowe informacje: Noclegu warto szukać w oddalonym o 30 km mieście Umaria, a najlepiej w miasteczku Tala, tuż przy wejściu do parku. Bandhavgarh oferuje safari jeepami dwa razy dziennie.

5. Park Narodowy Sundarbanów

Krajobraz parku narodowego Sundarbanów w Indiach, z mangrowymi lasami, rzekami i strumieniami.
Krajobraz Parku Narodowego Sundarbanów – Flickr, juggadery, CC BY-SA 2.0

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Sundarbanów znajduje się w stanie Bengal Zachodni w odległości 100 kilometrów od Kalkuty. Zajmuje obszar prawie 2600 km² na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej.

Opis: Park został założony w 1984 roku, a trzy lata później wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest częścią największego na świecie lasu namorzynowego (mangrowego) leżącego w Indiach i Bangladeszu w ogromnej delcie Gangesu.

W tym niepowtarzalnym krajobrazie sieci kanałów, wysp i bagnistych terenów żyją delfiny, żółwie, krokodyle, węże i liczne ptaki. Park posiada również dużą populację tygrysów bengalskich.

Dodatkowe informacje: Wiele wycieczek organizowanych jest bezpośrednio z Kalkuty. Można też na własną rękę dotrzeć do przystani Gadkhali, skąd startuje safari na łodziach – główna forma eksploracji Sundarbanów.

6. Park Narodowy Satpura

Lampart plamisty leżący na ziemi w parku narodowym Satpura w Indiach.
Lampart plamisty w Parku Narodowym Satpura

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Satpura leży w centralnych Indiach w stanie Madhya Pradesh niecałe 200 km od miasta Bhopal. Rozciąga się na powierzchni 524 km², a jego nazwa pochodzi od pasma górskiego, które przecina.

Opis: Park został utworzony w 1981 roku. Cechuje go krajobrazowa różnorodność obejmująca gęste lasy, sawanny i wzgórza. Jest też siedliskiem rzadkich gatunków, w tym tygrysa bengalskiego, lamparta, wargacza, gaura, gawiala, a także kilku gatunków jeleni i antylop. Ciekawą cechą tego miejsca jest możliwość pieszych safari pod okiem doświadczonego przewodnika.

Dodatkowe informacje: Do parku można dostać się przez trzy główne wejścia, z których najbardziej popularne to Madhai na północy i Panarpani na wschodzie. Oprócz tradycyjnego safari jeepami oraz wspomnianych pieszych wędrówek, Satpura oferuje także wodne wycieczki na rzece Denwa.

7. Park Narodowy Periyar

Ścieżki turystyczne w Parku Narodowym Periyar w Indiach.
Ścieżki turystyczne w Parku Narodowym Periyar

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Periyar położony jest w Indiach południowych, w stanie Kerala, około 150 km na wschód od miasta Koczin. Zajmuje powierzchnię 305 km² przy jeziorze Periyar.

Opis: Park został założony w 1982 roku w celu ochrony lasów tropikalnych Kerali. Periyar znany jest przede wszystkim jako rezerwat tygrysów i słoni. Oprócz nich spotkać można inne gatunki, takie jak gaur, sambar, langur, makak, a także ponad 250 gatunków ptaków.

Dodatkowe informacje: Baza noclegowa znajduje się w mieście Kumily. Jedną z głównych atrakcji parku jest możliwość obserwacji zwierząt podczas safari łodzią na jeziorze Periyar. Oprócz tego organizowane są wycieczki jeepami, minibusami oraz na słoniach, a także piesze wędrówki poza ścisłym obszarem parku.

8. Park Narodowy Gir

Lwica azjatycka leżąca z małym lwiątkiem w Parku Narodowym Gir w Indiach.
Lwy azjatyckie w Parku Narodowym Gir – Wikimedia Commons, Priyank Dhami, CC BY-SA 4.0

Lokalizacja i powierzchnia: Park Narodowy Gir znajduje się w zachodnich Indiach w stanie Gudźarat, a jego obszar to 1410 km².

Opis: Park został utworzony w 1965 roku i jest jedynym miejscem na świecie, gdzie w naturalnym środowisku żyją lwy azjatyckie. Ich populacja w Gir wynosi obecnie około 700 osobników.

Oprócz lwów występują lamparty, hieny pręgowane, szakale, antylopy, dziki, sambary, krokodyle błotne i ponad 300 gatunków ptaków. Obszar parku charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem, w którym dominują suchy las i trawiaste równiny.

Dodatkowe informacje: Najlepsza opcja noclegu znajduje się w Sasan Gir. Można też zatrzymać się w oddalonym o 70 km mieście Dźunagadh. Park organizuje safari jeepami trzy razy dziennie.

Inne parki narodowe i rezerwaty warte uwagi

Jeleń aksis w leśnym słońcu, w naturalnym środowisku indyjskiego parku narodowego Ranthambore.
Jeleń aksis w Parku Narodowym Ranthambore

W Indiach znajduje się aż 106 parków narodowych i 573 rezerwaty dzikiej przyrody. Razem zajmują około 5% powierzchni kraju. Jest to imponująca liczba miejsc dla miłośników natury.

Poniżej kilka z nich (poza ośmioma już wymienionymi), które zasługują na uwagę pod kątem safari:

  • Park Narodowy Kanha (Madhya Pradesh) – dość popularny, szczególnie pod kątem tygrysów bengalskich,
  • Park Narodowy Manas (Assam) – leży blisko granicy z Bhutanem, ostoja nosorożca i lamparta,
  • Park Narodowy Tadoba (Maharasztra) – znany z licznych obserwacji tygrysów,
  • Park Narodowy Rajaji (Uttarakhand) – duża populacja słoni,
  • Park Narodowy Sariska (Radżastan) – często odwiedzany ze względu na bliskość stolicy Indii (220 kilometrów),
  • Park Narodowy Pench (Madhya Pradesh) – był inspiracją Kiplinga przy tworzeniu Księgi Dżungli,
  • Park Narodowy Nagarhole (Karnataka) – łatwo tam zobaczyć słonie,
  • Park Narodowy Keoladeo (Radżastan) – raj dla ornitologów, dom dla ponad 370 gatunków ptaków.

Gdzie najłatwiej zobaczyć tygrysa bengalskiego?

Tygrys bengalski spacerujący wzdłuż leśnej ścieżki w indyjskim parku narodowym.
Tygrys bengalski w leśnej scenerii indyjskiego parku narodowego

Spotkanie z tygrysem bengalskim jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć podczas safari w Indiach. Te majestatyczne drapieżniki zachwycają każdego swoim pięknem. Jednocześnie są też narodowym zwierzęciem Indii symbolizującym wdzięk oraz siłę (czy znasz pozostałe narodowe symbole Indii ?).

Nic więc dziwnego, że wielu indyjskich i zagranicznych podróżników marzy o zobaczeniu ich na własne oczy w naturalnym środowisku.

Nie ma oczywiście gwarancji, że się to uda podczas każdego safari, jednak wybór miejsca wycieczki odgrywa tu sporą rolę. Oto najlepsze parki narodowe w Indiach z wyższą szansą spotkania tygrysa bengalskiego:

  • Ranthambore
  • Bandhavgarh
  • Jim Corbett
  • Kanha
  • Tadoba

Znaczenie ma także termin safari. Najlepsze będą suche miesiące przed nadejściem monsunu (marzec – czerwiec). Drapieżniki będzie wtedy łatwiej spotkać przy pozostałych wodopojach.

Co warto podkreślić, duże wysiłki Indii oraz organizacji ochrony przyrody takich jak WWF sprawiły, że populacja tygrysów bengalskich w Indiach stale rośnie, a szanse ich spotkania zwiększają się z roku na rok. W 2006 roku liczba osobników wynosiła 1400, a w 2022 roku przekroczyła już 3000.

Ceny safari w Indiach

Dzikie zwierzęta na leśnych ścieżkach indyjskiego Parku Narodowego Ranthambore.
Zwierzęta na ścieżkach indyjskiego Parku Narodowego Ranthambore

Na łączny koszt tej przygody składa się kilka głównych elementów (podane ceny dotyczą obcokrajowców):

  • nocleg – jeśli chcemy nocować blisko wejścia do parku narodowego, trzeba liczyć się z kosztem od 1500 INR w górę za pokój dwuosobowy, dostępne są opcje od bardzo podstawowych do ekskluzywnych,
  • dodatkowe opłaty za bilet wstępu, aparat fotograficzny itp. – każdy park nalicza te opłaty w inny sposób, mogą wynieść od kilkuset rupii, do nawet dwóch tysięcy przy profesjonalnym sprzęcie fotograficznym,
  • cena samego safari – wycieczka jeepem na 2-3 godziny to wydatek rzędu 2000 – 3000 INR za osobę w zależności od wybranego parku, a godzinna wycieczka na słoniu to koszt w pobliżu 4000 INR.

Najwygodniejszą, ale nieco droższą opcją, jest wykupienie całego pakietu noclegowego wraz z safari. Można to zrobić poprzez biura podróży, agentów, a także przez hotel, w którym nocujemy. Zdejmie to z nas obowiązek rezerwacji miejsc oraz wypełniania dokumentów.

Można też załatwić wszystko na własną rękę przez internet (nie dla każdego parku jest to łatwe) lub na miejscu już przy kasach. W tym ostatnim wariancie trzeba pamiętać, że zdani jesteśmy trochę na los i nie zawsze znajdą się miejsca. Każdy park narodowy ma ściśle ustaloną liczbę jeepów, jakie dziennie dopuszczane są do wjazdu na jego teren.

Mapa indyjskich parków narodowych

Na sam koniec przygotowałem mapę parków narodowych w Indiach zawierającą wszystkie miejsca opisane powyżej. Kolorem pomarańczowym oznaczyłem pierwsze osiem parków narodowych, a kolorem zielonym pozostałe.

Dzięki niej w łatwy sposób można wybrać konkretny z nich, który będzie w miarę blisko innych atrakcji w trakcie planowanej podróży do Indii.

Warto pamiętać, że biorąc udział w safari, wspieramy ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ich naturalnych siedlisk. Opłaty za wstęp do parków narodowych i rezerwatów w Indiach przeznaczane są w dużej mierze na programy ochrony przyrody.

Jak Ci się podobało?

Kliknij w wybraną ilość gwiazdek, aby zagłosować. Pomożesz nam udoskonalać nasze treści.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwsza osoba.

Michał Adamczak
Michał Adamczakhttps://oindiach.pl
Pomysłodawca i twórca portalu O Indiach. Podróżnik zakochany w Indiach od 2015 roku. Fascynuje go kulturowa różnorodność oraz filozofia wschodu. Uwielbia długie trasy pociągami przez subkontynent. Nie potrafi żyć bez górskich wędrówek i biegowych ultramaratonów.

Zostaw komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Mogą Cię zainteresować