23 IV Światowy Dzień Książki
godz. 18.00 “Indie – tak samo, ale … inaczej” – spotkanie z autorką: Kingą Lityńską
Ta książka to studium kulturowe obyczajowości Hindusów. Autorka zabiera Czytelnika w podróż w głąb umysłów mieszkańców Półwyspu Indyjskiego, by rozwiązać zagadkę, która skrywa ten jakże paradoksalny frazes najlepiej odzwierciedlający sprzeczną tożsamość Indii, bogatego kraju biednych ludzi. Na subkontynencie dosadność przeplata się z magią, fascynuje to, co mierne, a uwagę skupia nieskończoność rozproszonych wrażeń.
Jednego dnia ktoś bezinteresownie funduje Ci wizytę u lekarza, a drugiego – kradną Twoje ostatnie buty.
To miejsce narodzin boskiego Siwy, niszczyciela i stwórcy. Ziemia świętej krowy, która podług własnego kaprysu albo Cię polubi, albo weźmie na rogi.
Indie to poezja i proza na kartach Kamasutry, której kochankowie postanowili poddać się ascezie. Oto Indie, pełne sprzeczności państwo – kraj bezdźwięcznego absolutu.
Kinga Lityńska, urodziła się w Poznaniu ale od dziesięciu lat mieszka, pracuje i podróżuje po Azji. Z zawodu jest nauczycielką języka angielskiego, a jej pasją jest niskobudżetowa wojażerka z plecakiem. Odwiedziła Koree Południowa, Mongolie, Chiny, państwa Azji Centralnej, Daleki Wschód, Filipiny, Wietnam, Kambodżę, Sri Lankę oraz Indie.
Zdobywczyni Bursztynowego Motyla, głównej nagrody w konkursie literackim im. Arkadego Fiedlera, za debiutancką książkę „Chiny nie do wiary!” w 2016 r. Dwa lata później na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel w Łodzi odebrała kolejna nagrodę za reportaż Rosja poza Rosją.
Wstęp – zakup książki