Strona głównaKulturaReligia i filozofiaOm Mani Padme Hum - buddyjska mantra i jej znaczenie

Om Mani Padme Hum – buddyjska mantra i jej znaczenie

Czas czytania: 5 min

Najpopularniejsza buddyjska mantra na świecie to Om Mani Padme Hum. Jest ona niczym echo, które rozbrzmiewa zarówno w świątyniach, jak i poza nimi. Ta szczególna kombinacja sześciu sylab towarzyszy buddystom na każdym kroku – w postaci kolorowych flag powiewających na wietrze, czy też specjalnych młynków modlitewnych.

Jej wibracja od wieków rezonuje w przestrzeni, a miliony praktykujących bezustannie ją recytują, by osiągnąć harmonię ducha i umysłu.

Znaczenie mantry Om Mani Padme Hum

Mantra Om Mani Padme Hum ma wiele znaczeń oraz interpretacji. W tłumaczeniu dosłownym jej znaczenie to „oddaję cześć klejnotowi w lotosie”. Często jednak takie tłumaczenia bywają zbytnim uproszczeniem, pozbawionym symbolicznej poetyckości i głębi.

Przyjrzyjmy się poszczególnym słowom mantry i znaczeniu każdego z nich:

  • OM – święta sylaba rozpoczynająca większość mantr, pierwotny dźwięk powstania świata, symbolizuje jedność wszystkich istnień,
  • MANI – w sanskrycie oznacza klejnot, dzięki miłości i współczuciu nasze wewnętrzne światło może błyszczeć jak skarb,
  • PADME – w sanskrycie oznacza kwiat lotosu, który kwitnie wyłaniając się z mułu – wyraża możliwość naszej przemiany z niedoskonałego w doskonałe,
  • HUM – oznacza umysł i mądrość, dzięki którym zrozumieć można głębsze prawdy i trwać na drodze do oświecenia.
Zapis mantry Om Mani Padme Hum w języku tybetańskim i w sanskrycie
Zapis mantry Om Mani Padme Hum, po tybetańsku (z lewej) i w sanskrycie (z prawej)

W jednej z ciekawszych interpretacji w buddyzmie tybetańskim mowa jest o kwiecie lotosu stworzonym z klejnotów. To z niego – w czystej krainie Sukhavati – mają powtórnie rodzić się osoby, które trafiły do niej po śmierci na ziemi. W krainie tej nie ma problemów i pokus naszego świata, a tym samym dużo łatwiej osiągnąć tam oświecenie. Dostać się tam jest życzeniem wielu buddystów, dlatego mantra mogła oryginalnie służyć jako wehikuł i intencja tego celu.

Om Mani Padme Hum jest najsłynniejeszą sześciosylabową mantrą. Każda sylaba ma w niej swoją unikalną wibrację i znaczenie. Reprezentując sześć cnót, przypominają by dążyć do nich nieustannie przy jednoczesnym eliminowaniu sześciu negatywnych uczuć.

CnotaEliminuje
OMszczodrośćego i dumę
MAetycznośćzazdrość
NIcierpliwośćpożądanie
PADstarannośćniewiedzę i uprzedzenie
MEwyrzeczenie sięchciwość
HUMmądrośćnienawiść i gniew

Działanie mantry i korzyści z jej stosowania

Kamienie z wyrytą mantrą Om Mani Padme Hum ułożone obok siebie, z kolorowymi modlitewnymi flagami tybetańskimi rozwieszonymi w tle
Kamienie z wyrytą mantrą Om Mani Padme Hum pisaną w języku tybetańskim

W buddyzmie uznaje się, że ta mantra jest potężnym narzędziem do osobistej przemiany nie tylko dla mnichów, ale i każdego z nas. Ma moc przekształcania negatywnej energii w pozytywną. Pokazuje drogę do osiągnięcia oświecenia poprzez miłość, współczucie i mądrość.

Dodatkowo uważa się, że jej recytowanie pomaga nie tylko nam samym, ale oddziałuje również na świat zewnętrzny, zmniejszając cierpienie dookoła nas.

Inne warte uwagi korzyści z regularnego stosowania mantry Om Mani Padme Hum:

  • oczyszcza i transformuje negatywne emocje jak np. zazdrość, pożądanie, gniew,
  • pomaga opanować rozbiegany umysł i uzyskać wewnętrzny spokój,
  • pogłębia stan medytacyjny i zwiększa uważność oraz obecność w każdym działaniu,
  • rozwija poczucie wdzięczności i współczucia wobec świata, siebie i innych,
  • pozwala uwolnić blokady mentalne lub emocjonalne,
  • łagodzi stres i niepokój.

Historia i pochodzenie mantry

Wnętrze buddyjskiego klasztoru w Tybecie z kolorowymi, tradycyjnymi dekoracjami i poduszkami do medytacji. Do środka przez okno wpada naturalne światło.
Wnętrze buddyjskiego klasztoru w Tybecie

Mantra Om Mani Padme Hum pochodzi z Indii, skąd następnie rozprzestrzeniła się do Tybetu i innych części świata. Po raz pierwszy pojawiła się w IV w. n.e. w spisanych sanskrytem buddyjskich sutrach w księdze Karandavyuha

W pismach tych centralną rolę zajmuje bodhisattwa współczucia – Awalokiteśwara – i to właśnie z nim mantra jest powiązana w tekście. Bodhisattwa w buddyzmie to wyjątkowe postaci, zaawansowane na ścieżce do osiągnięcia wyzwolenia. 

Kult Awalokiteśwary przeniósł się z Indii na północ do Tybetu, gdzie jest on postrzegany jako główny patron. Wraz z nim trafiła tam mantra Om Mani Padme Hum, stając się fundamentem tybetańskiego buddyzmu. Co ciekawe, w Tybecie uznaje się, że każdy Dalajlama jest kolejną inkarnacją Awalokiteśwary.

Jak używać mantry – zaufaj swej intuicji

Tybetańska misa do medytacji z wygrawerowaną mantrą Om Mani Padme Hum obok młynka modlitewnego z podobnymi grawerunkami, położone na drewnianej powierzchni
Tybetańska misa i młynek modlitewny z wygrawerowaną mantrą Om Mani Padme Hum

Gdy już zrozumiesz znaczenie i symbolikę mantry Om Mani Padme Hum oraz poczujesz jej moc, zwróć kolejno uwagę na właściwą wymowę poszczególnych sylab. To ważne, by móc płynnie i z lekkością odmawiać ją w całości niczym modlitwę.

Całą mantrę najlepiej jest wymawiać na jednym wydechu. Poczuj każdy dźwięk i jego unikalne wibracje. Możesz siedzieć w pozycji medytacyjnej z wyprostowanymi plecami, ale nic nie stoi na przeszkodzie by towarzyszyła Ci ona w trakcie innych czynności. Ważne, aby ciało i umysł były w miarę zrelaksowane. Mantra jest krótka i nie ma w niej trudnych słów. Nie spiesz się i wymawiaj każdą sylabę precyzyjnie.

Buddyści codziennie starają się powtarzać mantrę przynajmniej 108 razy, często wspomagając się malą (sznur modlitewny z koralikami), przesuwając po niej miarowo palce. Mala ułatwia medytację i wzmacnia intencję z którą pracujemy.

W swojej praktyce korzystaj z intuicji, daj sobie intencję i używaj mantry według własnych reguł i z taką ilością powtórzeń, jaką uznasz dla siebie za zasadną. Witaj nią poranek z uśmiechem, żegnaj wieczór z wdzięcznością, słuchaj lub nuć pod nosem w ciągu dnia. Nie zapominając jednocześnie o jej uniwersalnym przesłaniu.

Mi często towarzyszy podczas spaceru, gotowania, przy pracy twórczej i w różnych momentach kiedy chcę być bliżej siebie w codzienności.

YouTube video

Bardzo lubię zasłuchiwać się w powyższej wersji i świadomie przy niej praktykować. Jeśli jej do tej pory nie znaliście, zachęcam do wysłuchania choć ten jeden raz. Może właśnie w ten sposób znajdziecie ważne narzędzie na swojej ścieżce?

Popularność na świecie

Metalowe buddyjskie koła modlitewne w Nepalu, z wyrytą mantrą Om Mani Padme Hum, obracane przez ręce wiernych.
Buddyjskie koła modlitewne w Nepalu z mantrą Om Mani Padme Hum

Mantra Om Mani Padme Hum zyskała popularność także poza kręgami wyznawców buddyzmu. Jej prostota, melodyjność i głębokie przesłanie przyciągają ludzi w różnych zakątkach świata.

Bywa wykorzystywana w medytacji, jodze i innych praktykach duchowych. Wiele osób recytuje ją, szukając wewnętrznego spokoju, dostrzegając jednocześnie jej moc i urok. 

Często jej dźwięki towarzyszą o poranku, pomagając jak najlepiej wejść w nowy dzień. Wnoszą harmonię do codziennego zgiełku i wprowadzają spokój tam, gdzie jeszcze przed chwilą dominował chaos.

Ogromnym przeżyciem dla mnie było doświadczenie mocy tej mantry w Nepalu, gdzie pierwszy raz zetknęłam się z Om Mani Padme Hum. Z zachwytem i ciekawością dziecka obserwowałam każdy jeden element, dźwięk, symbol i kolor. A także zwykłe osoby oddane praktyce od których bił niesamowity spokój, prawda i szczęście w oczach. Pozwoliło mi to na odkrycie znaczenia tej przepięknej mantry, dzięki czemu mogłam na stałe wprowadzić ją do swojego życia.

Jak Ci się podobało?

Kliknij w wybraną ilość gwiazdek, aby zagłosować. Pomożesz nam udoskonalać nasze treści.

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 29

Brak głosów. Oceń jako pierwsza osoba.

Carrie
Carrie
W podróży do siebie smakuje życie. Zakochana w oddechu i jego mocy. Słucha ciała i wierzy w jego mądrość. Buntowniczka z natury i spontaniczna poszukiwaczka przygód, która we wszystkim szuka równowagi. Od ponad dwóch dekad żyje zdrowo i namawia do tego innych inspirując do zmian poprzez holistyczne podejście.

Zostaw komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Mogą Cię zainteresować