Jaka jest waluta w Indiach?
Rupia indyjska jest oficjalną walutą Indii. Nazwa wywodzi się od sanskryckiego słowa rupyakam oznaczającego srebrną monetę. Jej trzyliterowy kod to INR, a od 2010 roku posiada symbol ₹. Jedna rupia składa się ze stu mniejszych jednostek o nazwie paisa. Za emisję waluty odpowiada Bank Rezerw Indii – RBI (Reserve Bank of India).
W tym tekście oprócz praktycznych informacji jak aktualny kurs i kalkulator walutowy, poznasz też wygląd, historię oraz ciekawostki na temat rupii.
Cena i aktualny kurs rupii indyjskiej (INR)
Sprawdź bieżące notowania waluty indyjskiej (INR) w odniesieniu do polskiego złotego (PLN). Stan aktualizowany jest na dzień dzisiejszy. Dla ułatwienia podajemy kurs dla jednej, stu i tysiąca rupii.
100 INR = Wczytywanie… PLN
1000 INR = Wczytywanie… PLN
Kalkulator walutowy – przeliczaj rupie i złotówki
Przelicznik między walutami Polski i Indii nie zawsze jest łatwy do dokładnej konwersji w głowie, a notowania są oczywiście zmienne. Poniższy kalkulator walutowy pozwoli Ci łatwo dokonywać zamiany w obie strony według aktualnej ceny.
0 PLN
0 INR
W trakcie moich podróży po Indiach często używałem przybliżonego przelicznika, że sto rupii to zazwyczaj jakieś pięć-sześć złotych. Do małych transakcji np. na targu warzywnym, gdzie precyzja nie jest kluczowa, było to jak najbardziej wystarczające. Historyczne notowania za ostatnie lata pokazują, że zazwyczaj w takim właśnie zakresie porusza się kurs INR/PLN.
Jak wygląda waluta Indii – banknoty i monety
Banknoty w Indiach różnią się od siebie kolorami i motywami graficznymi. Po uzyskaniu niepodległości, podobiznę Jerzego VI zamieniono na godło Indii – Lwy Aśoki. Od 1996 roku z kolei na froncie każdego banknotu znajduje się podobizna Mahatmy Gandhiego.
Z tyłu zaś znaleźć można zabytki architektury, przyrodę oraz osiągnięcia technologiczne Indii. Co ciekawe, na rewersie znajduje się także kwota przetłumaczona na 15 lokalnych języków.
Rupia indyjska (INR) jest aktualnie drukowana w następujących nominałach i kolorach (stan na październik 2023):
- 10 INR – kolor brązowy
- 20 INR – kolor zielony
- 50 INR – kolor niebieski
- 100 INR – kolor fioletowy
- 200 INR – kolor żółty
- 500 INR – kolor szary
W obrocie występują jeszcze nominały 2 INR i 5 INR (nie są już drukowane i zastąpiono je monetami) oraz 2000 INR (wszedł do użycia w 2016 roku i aktualnie wycofywany z obiegu).
Z kolei rupia indyjska w postaci monet występuję obecnie w nominałach: 50 paise oraz 1, 2, 5, 10 i 20 rupii. Tę ostatnią widziałem na żywo tylko raz i byłem mocno zdziwiony gdy sklepikarz mi ją wydał.
Krótka historia indyjskiej waluty
Przez wieki na subkontynencie indyjskim używano różnych form pieniądza. Najstarsze monety, datowane na VI w. p.n.e., bito ze srebra i miedzi. Wraz z nadejściem dynastii Guptów pojawiły się monety złote. Z kolei w XVI wieku sułtan Szer Szah Suri wprowadził srebrną monetę rupiya jako jednolitą walutę na podbitych przez siebie ziemiach północnych Indii.
Kluczowe momenty w dalszej historii indyjskiej waluty:
- Brytyjczycy kontynuowali użycie srebrnej rupii i ustanowili ją oficjalnie w 1835 roku,
- w czasach kolonialnych była ściśle powiązana kursem z brytyjskim funtem,
- po uzyskaniu niepodległości w 1947 roku została powiązana z dolarem amerykańskim,
- od 1993 roku przestała być na sztywno związana z innymi walutami i od tego czasu jej kurs ustalany jest przez uwarunkowania rynkowe.
Gotówka, karta, bank czy kantor – co każdy turysta powinien wiedzieć
Jako turysta odwiedzający Indie na swoje wymarzone wakacje masz kilka sposobów na płatności i zdobycie lokalnej waluty będąc już na miejscu.
Bankomaty: Preferowany przeze mnie sposób. Wypłacam od razu na lotnisku większą kwotę – zazwyczaj banki naliczają prowizję od każdej transakcji. Bankomaty są powszechnie dostępne w popularnych ośrodkach turystycznych i miastach Indii. Nie wszystkie jednak akceptują zagraniczne karty debetowe oraz kredytowe (Visa, Mastercard). Ja najczęściej korzystam ze sprawdzonych banków: SBI, HDFC oraz ICCI. Jadąc do małych miejscowości i wiosek, upewnij się, że masz ze sobą zapas gotówki – może tam nie być bankomatu, albo akurat nie zadziała z Twoją kartą.
Wymiana waluty: Na lotnisku z pewnością zauważysz dostępne kantory. Jeśli zależy Ci na bardziej konkurencyjnym przeliczniku, możesz spróbować wymiany w kantorach w miastach lub w bankach.
Płatności bezgotówkowe: W wielu restauracjach, hotelach i sklepach bez problemu można zapłacić kartą kredytową lub debetową. Nie zdziw się też widząc mieszkańców płacących za pomocą aplikacji mobilnych i elektronicznych portfeli (PayTM, PhonePe), nawet za prozaiczne zakupy u ulicznych sprzedawców.
Płatności online: Wybieram ten sposób kupując bilety na samolot, pociąg lub autobus, a także rezerwując noclegi. Generalnie akceptowane są zagraniczne karty Visa i Mastercard, choć dla biletów autobusowych musiałem wypróbować pięć różnych serwisów, by znaleźć ten działający.
Podsumowując, najlepiej jest mieć przy sobie zarówno gotówkę jak i kartę (karty), aby cieszyć się podróżą bez zbędnych komplikacji. Warto też rozważyć kartę walutową typu Revolut. Pamiętaj też, by zawsze zachowywać ostrożność i dbać o bezpieczeństwo swoich funduszy.
Jaką walutę zabrać do Indii?
Jeśli decydujesz się na zabranie gotówki z Polski, to masz dwie główne możliwości:
- dolar lub euro (łatwo dokonać wymiany) – obowiązuje Cię limit 5 000 $, a jeśli chcesz wwieźć więcej, to należy wypełnić formularz CDF (Currency Declaration Form) i przedstawić go celnikom,
- rupia – jedne źródła mówią o zakazie importu indyjskiej waluty przez turystów, inne z kolei o limicie 25 000 INR.
Zakaz ten wydaje się jednak trochę martwym przepisem, który i tak ciężko byłoby egzekwować. Nikt przecież nie sprawdza na lotnisku portfela, kieszeni i zakamarków bagażu w poszukiwaniu rupii.
Jeśli więc już bardzo chcesz je zabrać, to staraj się chociaż nie przesadzać z kwotą. Ja zazwyczaj po prostu wypłacam gotówkę w bankomacie już będąc w Indiach.
Gdzie w Polsce kupić rupie?
Tak naprawdę jedyną opcją na zakup rupii w Polsce są kantory. Te w największych miastach mogą mieć je w swojej ofercie, ale w tych mniejszych będzie to problematyczne. Najlepiej telefonicznie dowiedzieć się o taką możliwość, a także o aktualny kurs dla konkretnej kwoty.
Może się też okazać, że mniejszy kantor zorganizuje dla Ciebie walutę na zamówienie, jednak przy niedużych kwotach będzie to utrudnione.
Z kolei przy powrocie z Indii, najlepiej wydać całość pieniędzy na miejscu, żeby nie biegać w Polsce za wymianą na złotówki.
Jaka kwota jest mi potrzebna na podróż?
To zależy. Najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań dotyczących Twojej podróży do Indii:
- czy wybierasz się tam z biurem podróży? (noclegi i transport mogą być już w cenie)
- czy zamierzasz delektować się daniami w drogich restauracjach?
- to krótka wycieczka, a może raczej włóczęga z plecakiem przez trzy miesiące?
To wszystko będzie mieć oczywiście wpływ na Twoje wydatki. Dla ułatwienia przedstawiam przybliżone szacunki dziennego budżetu na 2024 rok:
- poniżej 1500 INR: przemieszczasz się lokalnymi autobusami i pociągami w niskiej klasie, nocujesz głównie w hostelach, jadasz w tanich miejscach,
- 1500 – 3500 INR: wybierasz średniej klasy hotele i restauracje oraz komfortowe środki transportu,
- powyżej 3500 INR: jeszcze wyższy standard – w Indiach bez problemu znajdziesz bardziej ekskluzywne miejsca, które sprostają Twoim oczekiwaniom.
I na koniec pamiętaj, że w Indiach da się płacić kartą i da się wybierać pieniądze z bankomatu – szczególnie w dużych miastach i popularnych turystycznie miejscach. Nie ma więc potrzeby przywożenia z Polski pieniędzy na cały wyjazd.
E-rupia i inne ciekawostki
Na deser przygotowałem kilka interesujących faktów i ciekawostek związanych z walutą Indii:
- Papier na banknoty w Indiach wytwarzany jest w 100% z bawełny.
- Najwyższy nominał w historii wynosił 10 000 INR – wycofano go z obiegu w 1978 roku.
- Symbol rupii ₹ jest stosunkowo młody, bo pojawił się dopiero w 2010 roku. Wyłoniono go w narodowym konkursie, który wygrał Udaya Kumar otrzymując dodatkowo nagrodę 250 000 INR.
- W 2016 roku rząd Indii nagle wycofał z obiegu banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii. Celem była walka z fałszerstwem i przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Spowodowało to ogromny chaos w kraju, brak gotówki oraz długie kolejki do banków.
- Na awersie monet, tuż pod rokiem wybicia, znajduje się mały symbol. Oznacza on w której z mennic zostały wybite: gwiazdka – Hajdarabad, kropka – Delhi (Noida), diament – Mumbaj, brak symbolu – Kalkuta.
- W grudniu 2022 roku Indie (jako jedne z pierwszych na świecie) wprowadziły e-rupię, cyfrową wersję waluty opartą o technologię blockchain. Ma to obniżyć koszty związane z zarządzaniem obiegiem gotówki oraz unowocześnić system finansowy – aktualnie trwa program pilotażowy.
Rupia indyjska jest nie tylko środkiem płatniczym, ale także nośnikiem bogatej historii i kultury tego kraju. Mam nadzieję, że informacje z tego artykułu zachęcą Cię do wnikliwego oglądania banknotów i monet podczas Twoich wypraw do Indii.
Hej cześć, jestem również miłośniczką Indii, które pierwszy raz odwiedziłam w 2013 roku i to wywróciło mój świat do góry nogami… A może właśnie wtedy w końcu wszystko wróciło na swoje miejsce…. 🙂
Uważam, że bardzo przydatny artykuł, a nawet dla mnie znalazło się w nim parę nowych informacji.
Serdecznie pozdrawiam z Indii !
U mnie z kolei zdarzyło się dokładnie to samo, ale w 2015 roku. 🙂
Pozdrawiam gorąco i dzięki za zostawienie komentarza!