WydarzeniaIndyjskie Ścieżki w MEK | spotkanie wokół książki, pokaz fotografii i koncert

Indyjskie Ścieżki w MEK | spotkanie wokół książki, pokaz fotografii i koncert

12/03/2025 17:00
Kraków

Najważniejsze informacje

ℹ️ Spotkanie wokół książki z pokazem fotografii i koncertem. Cechują je opowieści o Wandzie Dynowskiej, wystawa zdjęć i pokaz gry na tabli.
⭐ Dla miłośników opowieści o Indiach oraz kultury i historii.
📅 12.03.2025 | 17:00
💷 Wydarzenie bezpłatne
📌 Kraków

Opis organizatora

Zapraszamy na podróż do dalekich Indii, którą poprowadzi Przemysław Skrzyński z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Izabela Trzcińska i Agata Świerzowska, autorki książki „Jasną jest droga przede mną. Życie i dzieło Wandy Dynowskiej Umadevi”, opowiedzą o niezwykłej kobiecie, filozofce, pisarce i działaczce społecznej, która za drugą ojczyznę wybrała sobie Indie.

Książka jest pierwszą biografią Wandy Dynowskiej, w której autorki szczegółowo zrekonstruowały jej dzieciństwo, lata młodości poświęcone na propagowanie w Polsce teozofii, oraz trwającą ponad pół wieku działalność w Indiach, gdzie pomagała zarówno polskim uchodźcom z sowieckich łagrów, jak i Tybetańczykom uciekającym spod chińskiego ucisku. Prace nad odtworzeniem losów Umadevi prowadzono w przeważającej mierze w oparciu o niepublikowane materiały archiwalne (dokumenty osobiste, korespondencja, notatki, pamiętniki).

Oprócz wysłuchania opowieści o niezwykłej postaci jaką była Umadevi, zobaczyć będzie można wybrane obiekty z kolekcji zbiorów pozaeuropejskich MEK pochodzące z terenów Indii, a także niezwykle barwne fotografie autorstwa Małgorzaty Pióro będące owocem jej podróży po tym kraju.
Spotkanie zakończy występ krakowskiego perkusjonisty i podróżnika Jana Kubka, który zagra tego wieczoru na tabli, tradycyjnym hinduskim instrumencie.

🗓️ Data: Środa 12.03.2025
🕑 Godzina: 17.00
📍 Lokalizacja: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
🎫 Bilety: Wstęp wolny

Agata Świerzowska – prowadzi badania w dziedzinie religioznawstwa i z zakresu historii idei, pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. teorię religii, przemiany współczesnej religijności i duchowości, tradycję jogi indyjskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii tej idei i praktyki w Polsce, wątki ezoteryczne w kulturze polskiej okresu międzywojennego, a także promocję wegetarianizmu w Polsce do 1939 roku. Jest autorką m.in. książki Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku: konteksty ezoteryczne i interpretacje.

Izabela Trzcińska – prowadzi badania w dziedzinie religioznawstwa i z zakresu historii idei, pracuje w Katedrze Studiów nad Kulturą i Badań Ery Cyfrowej Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. badania nad zjawiskiem nowej i alternatywnej duchowości, tradycjami zachodniego ezoteryzmu, przede wszystkim teozofii i ezoterycznych nurtów Śląska Cieszyńskiego. Zajmuje się również mitologią w kulturze dawnej i współczesnej oraz antropologią wizualności. Jest autorką m.in. książki Sztuka duchowości Janiny Kraupe.

Przemysław Skrzyński – absolwent Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, którego zainteresowania badawcze skupiają się na religiach azjatyckich, zwłaszcza buddyzmie oraz nowych ruchach religijnych inspirowanych tradycjami wschodnimi. Prowadził również badania nad historycznymi i współczesnymi wspólnotami buddyjskimi w Polsce.

Organizator wydarzenia

MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Miejsce wydarzenia

Wczytywanie mapy...
Kasia Buk

Tworzymy katalog indyjskich wydarzeń, aby każdy miłośnik Indii w Polsce mógł w jednym miejscu znaleźć to, czego szuka. I odkryć jeszcze więcej...

Kasia Buk

Redaktor działu Wydarzenia

Reklama własnaspot_img

Warto przeczytać

Ciekawe wydarzenia